Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa „policy mix” coraz skuteczniej wypiera tradycyjną

09 października 2007 | Ekonomia | Maciej Stańczuk

Maciej Stańczuk | Dziś w wielu krajach europejskich politycy proponują, aby dekoniunkturę zwalczać popytem stymulowanym przez państwo. Dziwne, że w krajach o niewspółmiernie wyższym w porównaniu z państwami Europy Środkowo-Wschodniej poziomie społecznej edukacji ekonomicznej odradzają się koncepcje niepasujące do wyzwań doby globalizacji – zauważa prezes WestLB Bank Polska Dziś w wielu krajach europejskich politycy proponują, aby dekoniunkturę zwalczać popytem stymulowanym przez państwo. Dziwne, że w krajach o niewspółmiernie wyższym w porównaniu z państwami Europy Środkowo-Wschodniej poziomie społecznej edukacji ekonomicznej odradzają się koncepcje niepasujące do wyzwań doby globalizacji – zauważa prezes WestLB Bank Polska

Myślenie współczesnych teoretyków ekonomii przesuwa się bez wątpienia w kierunku nowej „policy mix”. Różni się ona od tradycyjnej, tzw. mainstream (trochę Keynesa, trochę ekonomii neoklasycznej), tym że tradycyjna „policy mix” ogranicza się do instrumentów makroekonomicznych, fiskalnych i monetarnych.

Ssanie popytowe

Nowa z jednej strony akceptuje makroekonomiczne oddziaływanie na popyt, ale łączy to z ekonomią podaży (supply economics), czyli zmianami instytucjonalnymi uelastyczniającymi gospodarkę.W ten sposób posunięcia propodażowe: cięcia podatków płaconych przez firmy i obywateli oraz pośrednich kosztów pracy, stymulują apetyt inwestycyjny przedsiębiorstw i skłonność gospodarstw domowych do pracy, oszczędzania i (lub) konsumpcji. Z drugiej strony proinwestycyjne posunięcia makroekonomiczne – wyższe wydatki publiczne na infrastrukturę i kształcenie – wywołują konieczne i zdrowe „ssanie” popytowe.

Efekty odwrotne do zamierzeń

W latach 70. i 80. inaczej bywało. Wysokie deficyty budżetowe wraz z szeregiem nieefektywnych (lub wręcz przeciwskutecznych!) programów państwa socjalnego zwiększały drastycznie wydatki publiczne. Doprowadziło to w krajach „starej Unii Europejskiej” do powstania bardzo wysokiego długu publicznego. Polityka powyższa była motywowana wiarą w to, że ekspansywna polityka fiskalna ustabilizuje koniunkturę i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7833

Spis treści

Aktywacja

Nauka i Technika

Zamów abonament