Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można dać zlecenie innej firmie niż ta, z którą zawarto umowę ramową

29 lipca 2008 | Dobra firma | Arkadiusz Szyszkowski

Mimo zawarcia umowy ramowej zamawiający może zlecić wykonanie zamówienia innej firmie. Tylko wtedy jednak, gdy jest to racjonalne i uzasadnione i nie sprzeciwia się temu treść samej umowy ramowej

Prawo zamówień publicznych (pzp) przewiduje możliwość zawierania umów ramowych (art. 99 – 101 pzp). Podstawowym celem takiej umowy, pomimo że pzp o tym wprost nie mówi, jest wybór wykonawcy/wykonawców w celu realizacji często powtarzających się zamówień w dłuższym terminie.

Przepisy nie odpowiadają wprost na pytanie, czy zamawiający, będąc stroną umowy ramowej, może w czasie jej obowiązywania zawrzeć inną umowę na ten sam przedmiot zamówienia.

Nie ma bezwzględnego zobowiązania

Zgodnie z definicją ustawową umową ramową jest umowa zawarta między zamawiającym a jednym lub większą liczbą wykonawców, której celem jest ustalenie warunków dotyczących zamówień publicznych, jakie mogą zostać udzielone w danym okresie, w szczególności cen i – jeżeli zachodzi taka potrzeba – przewidywanych ilości (art. 2 ust. 9a pzp).

Ani definicja, ani pozostałe przepisy określające ramy prawne umowy ramowej nie mówią o tym, czy jednocześnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8077

Spis treści
Zamów abonament