Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzie, którzy chcą ratować Mazury

29 lipca 2008 | Kraj | Mariusz Kowalewski
Danuta i Krzysztof Worobcowie wyremontowali domy, otworzyli Oberżę pod Psem i założyli muzeum. Teraz walczą, by jeziora Tałty nie przecinał most
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Rzeczpospolita
Danuta i Krzysztof Worobcowie wyremontowali domy, otworzyli Oberżę pod Psem i założyli muzeum. Teraz walczą, by jeziora Tałty nie przecinał most

Porzucili duże miasta i zamieszkali gdzieś w lasach Krainy Wielkich Jezior. Gdy zobaczyli, że jest ich więcej, założyli stowarzyszenie. Po co? – Żeby ratować cenne tereny i kulturę Mazur – odpowiadają

Aleksander Potocki od 14 lat mieszka na Mazurach. Od czterech działa w stowarzyszeniu Sadyba. – Jestem dumnym członkiem założycielem stowarzyszenia – mówi.

W 2004 r. Sadybę wymyślili Danuta i Krzysztof Worobcowie. – Przyjechaliśmy na Mazury w 1992 roku i... zostaliśmy – mówią.

Sadyba od czterech lat walczy z drogowcami, którzy tną przydrożne aleje. Walczy o zapomniane, ale cenne budynki i inne dobra kultury pozostawione przez rdzennych mieszkańców. – Staramy się zachować wartości kulturowe i przyrodnicze Mazur – tłumaczą Worobcowie.

Kiedy stowarzyszenie zaczynało działać, miało niemal wszystkich przeciw sobie. Ludzie nie rozumieli, dlaczego przez kilka osób blokowana jest przebudowa drogi. Samorządowcy wściekali się, że znów ktoś z „obcych” próbuje zatrzymać rozwój gminy.

Chcieli hodować jelenie

– Mieszkałem wcześniej w Berlinie, ale z żoną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8077

Spis treści
Zamów abonament