Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego i jak obniżyć opodatkowanie dochodów z pracy?

29 lipca 2008 | Ekonomia | Andrzej Rzońca
Andrzej Rzońca
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Rzońca

Gdyby w ciągu najbliższych dziesięciu lat wskaźnik zatrudnienia wzrósł u nas do poziomu średniej w krajach strefy euro (z 57 do 66 proc.), to przeciętne tempo wzrostu gospodarki podniosłoby się o 1 – 1,4 pkt proc.

Aby podtrzymać szybki rozwój, musimy podnieść odsetek pracujących wśród osób w wieku produkcyjnym i zapobiec zmniejszeniu się odsetka osób w wieku produkcyjnym w ludności ogółem. Jeśli nie przyciągniemy na nasz rynek pracy osób z zagranicy, to do 2020 roku liczba osób w wieku produkcyjnym skurczy się nawet o 2 mln, a liczba ludności – o 260 tys. Będący tego skutkiem spadek odsetka osób w wieku produkcyjnym obniżyłby tempo wzrostu PKB na mieszkańca o 0,5 – 0,8 pkt proc.

Aby więcej ludzi pracowało w naszym kraju, zatrudnianie musi stać się dla firm bardziej opłacalne niż dotychczas. Musi też wzrosnąć opłacalność życia z pracy w stosunku do utrzymywania się z innych źródeł.

Dla spełnienia tych warunków trzeba by zmniejszyć klin, jaki między koszty pracy ponoszone przez firmy a siłę nabywczą wynagrodzeń pobieranych przez pracowników wpychają podatki, z których część jest nazywana składkami. Na klin składają się u nas PIT oraz dziewięć rodzajów składek, a także VAT i akcyza, które powodują, że za daną płacę netto możemy kupić mniej dóbr.

Jeśli redukcja podatków miałaby zwiększyć zatrudnienie, to musiałaby być trwała. Aby tak się stało, trzeba by ją poprzedzić ograniczeniem udziału wydatków państwa

Ponadto owe podatki należałoby obniżać tak, aby korzyść z ich redukcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8077

Spis treści
Zamów abonament