Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

TFI wciąż słono liczą za zarządzanie aktywami

29 lipca 2008 | Ekonomia | Wojciech Iwaniuk
SpadajĄce aktywa nie zmniejszajĄ prowizji. TFI nie reagują na bessę. Utrzymywanie wysokich opłat za zarządzanie było częściowo uzasadnione, gdy te przynosiły ogromne zyski. Dziś generują straty, a opłaty stoją w miejscu.
źródło: Rzeczpospolita
SpadajĄce aktywa nie zmniejszajĄ prowizji. TFI nie reagują na bessę. Utrzymywanie wysokich opłat za zarządzanie było częściowo uzasadnione, gdy te przynosiły ogromne zyski. Dziś generują straty, a opłaty stoją w miejscu.

Dotychczasowe Ogromne zyski nie zachęcają funduszy do obniżania opłat. Ponieważ zyskami dzielą się z dystrybutorami jednostek, nikomu nie zależy na ich spadku. Tracą na tym klienci

Nie tylko spadki na giełdzie pomniejszają oszczędności Polaków. Fundusze inwestycyjne, choć nie tylko nie przynoszą już gigantycznych zysków swoim klientom, lecz coraz częściej wręcz straty, wciąż słono liczą sobie za zarządzanie aktywami. Z danych Analiz Online wynika, że cały czas najwięcej płacą klienci funduszy akcyjnych. A to ich jednostki tracą najwięcej.

Obecnie średnia stawka pobierana przez polskie TFI za zarządzanie funduszami akcji wynosi 3,57 proc. wartości kapitału. Są jednak i takie towarzystwa, które biorą ponad 5 proc. A opłaty na poziomie 4 proc. wśród wielu dużych TFI są normą. Najdroższą grupą są te bardziej ryzykowne, dedykowane małym i średnim spółkom, w których opłata wynosi średnio 3,75 proc. Niewiele mniejsza jest w przypadku funduszy mieszanych – 3,53 proc. W zachodniej Europie standardem dla agresywnych funduszy są opłaty na poziomie 2 – 2,5 proc.

Gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8077

Spis treści
Zamów abonament