Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy trzeba konsultować ze związkiem zawodowym zamiar rozwiązania angażu

25 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Jednym z wymogów formalnych związanych z rozwiązaniem umowy o pracę jest spoczywający na pracodawcy obowiązek przedyskutowania z organizacjami związkowymi chęci jej zakończenia

Obowiązek ten obciąża pracodawców zarówno przy rozwiązaniu umowy o pracę za jak i bez wypowiedzenia. Spoczywa on na przedsiębiorcy również wtedy, gdy zamierza wypowiedzieć wynikające z umowy warunki pracy i płacy.

Zaniechanie takich konsultacji lub naruszenie określonego przez przepisy prawa pracy trybu ich przeprowadzania może skutkować uznaniem przez sąd pracy, że rozwiązanie umowy było wadliwe. To zaś może skutkować przywróceniem pracownika do pracy lub zasądzeniem na jego rzecz stosownego odszkodowania.

Kiedy trzeba rozmawiać

Obowiązek zawiadomienia na piśmie zakładowej organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia ciąży na pracodawcy tylko, gdy pracownik jest przez nią reprezentowany. W innym przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8276

Spis treści

Najlepsze uczelnie we wschodniej Polsce

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament