Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko co trzecie polskie dziecko chodzi do przedszkola

25 marca 2009 | Środki unijne | Robert Horbaczewski
Gdyby nie kluby przedszkolaka, dzieci z wiosek nie miałyby kontaktu z rówieśnikami i wczesną edukacją, która dla rozwoju dziecka jest bardzo ważna (fot: Klub Przedszkolaka w Mirczu)
źródło: Rzeczpospolita
Gdyby nie kluby przedszkolaka, dzieci z wiosek nie miałyby kontaktu z rówieśnikami i wczesną edukacją, która dla rozwoju dziecka jest bardzo ważna (fot: Klub Przedszkolaka w Mirczu)
W programie operacyjnym „Kapitał ludzki” do 2013 r. na edukację przedszkolną przeznaczono 243 mln zł euro
autor zdjęcia: Sławomir Mielnik
źródło: Fotorzepa
W programie operacyjnym „Kapitał ludzki” do 2013 r. na edukację przedszkolną przeznaczono 243 mln zł euro

W gminie Mircze położonej tuż przy granicy z Ukrainą pierwszy klub przedszkolaka powstał jesienią ubiegłego roku. Samorządowcy przekonali się, że takie placówki są potrzebne. Teraz starają się o unijne pieniądze, aby kontynuować projekt

Stanisław Jędrusina, wicewójt Mircza, przyznaje, że do pomysłu uruchomienia klubu przedszkolaka podchodził sceptycznie.– Miałem obawy, że gdy pieniądze z projektu się skończą, trzeba będzie placówkę albo zamknąć, albo utrzymywać za swoje pieniądze, a na takie formy działalności edukacyjnej gminy nie dostają subwencji oświatowej – mówi Jędrusina.

Pierwszy klub przedszkolaka w Mirczu uruchomiono jesienią ubiegłego roku na bazie szkoły podstawowej. Powstał dzięki funduszom Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Okazało się, że zainteresowanie rodziców było tak duże, iż w styczniu zdecydowano się uruchomić filię klubu przedszkolaka w oddalonym o kilkanaście kilometrów Wiszniowie. Łącznie z opieki przedszkolnej korzysta 50 dzieci z terenu gminy. Maluchy w wieku od trzech do pięciu lat uczą się języka angielskiego, rytmiki, mają zajęcia z psychologiem.

– Na terenach wiejskich opieka nad dzieckiem ma drugorzędne znaczenie, bo zawsze w gospodarstwie domowym jest ktoś, kto się może nim zająć. Tutaj ważniejszy jest rozwój psychofizyczny dziecka. Już widzimy różnicę między dziećmi, które zaczęły edukację jesienią, a tymi, które dołączyły ostatnio – mówi wicewójt Mircza.

– Aż się prosi o otwieranie takich placówek w kolejnych wioskach. Potrzeby i jednocześnie korzyści są ogromne –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8276

Spis treści

Najlepsze uczelnie we wschodniej Polsce

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament