Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownika na L-4 też można zwolnić

30 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń
Pracodawca może zwolnić pracownika   w przypadku długotrwałej choroby
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Pracodawca może zwolnić pracownika w przypadku długotrwałej choroby

Szef nie może zwolnić chorego podwładnego przed upływem określonych w przepisach okresów ochronnych. Po tym czasie natomiast od jego decyzji zależy, czy rozwiąże umowę. Przepisy dają mu taką możliwość, ale nie nakładają na niego takiego obowiązku

Zawierając umowę o pracę, pracownik zobowiązuje się do wykonywania na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy określonego rodzaju pracy w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Choroba uniemożliwia mu wywiązanie się z tego zobowiązania. Co więcej, w wielu przypadkach taka niedyspozycja dezorganizuje pracę zakładu i naraża pracodawcę na dodatkowe koszty, np. konieczność zlecenia pracy w godzinach nadliczbowych i wypłaty stosownych dodatków, niewykonanie planu produkcji.

Przepisy wymuszają na pracodawcy tolerowanie takiego stanu rzeczy przez pewien okres. W ten sposób chronią pracownika przed natychmiastową utratą pracy w razie długotrwałej choroby. Jednak ze względu na konieczność zapewnienia sprawnego funkcjonowania firmy taka sytuacja nie może trwać zbyt długo. A zatem po upływie przewidzianych terminów pracodawca może zakończyć współpracę z takim podwładnym.

Zaświadczenie od medyka chroni przed rozstaniem

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w przypadku długotrwałej choroby podwładnego. Okres ochronny zależy do stażu pracy w danej firmie. Jedynie gdy nowy przedsiębiorca jest następcą prawnym poprzedniego zakładu pracy, sumuje się okresy zatrudnienia, np. w razie przejścia zakładu na innego pracodawcę na podstawie art. 231 kodeksu pracy (k.p.).

Pracownik,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8280

Spis treści
Zamów abonament