Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poprawiane w laboratorium

30 lipca 2009 | Moje Pieniądze | Piotr Cegłowski

Szafiry, rubiny i szmaragdy to okazy szczególnie cenione przez kolekcjonerów. Coraz trudniej jednak ocenić ich prawdziwą wartość, bo stale pojawiają się nowe techniki sztucznego modyfikowania kamieni

Najbardziej poszukiwane szafiry pochodzą z Kaszmiru. Stosunkowo dużo tego rodzaju kamieni znaleziono na Sri Lance i w Australii. Wbrew nazwie szafiry mogą mieć nie tylko kolor jasnoniebieski, ale też biały, czerwonawy, zielony, a nawet czarny. Znane złoża znajdują się w Birmie, Australii, Wschodniej Afryce, Sri Lance i na Madagaskarze. Najsłynniejsze okazy to Gwiazda Indii (563 karatów) oraz dwa kamienie, które zdobią Koronę Brytyjską: Gwiazda Edwarda i Stuart. Warto wiedzieć, że szafiry wykorzystywane są nie tylko w jubilerstwie, ale też w przemyśle precyzyjnym oraz jako element nowoczesnych laserów. Najdroższy kamień szlachetny wystawiony w serwisie aukcyjnym Allegro.pl to właśnie szafir o wadze 34,63 ct. i cenie prawie 700 tys. zł.

Do tej samej rodziny należą rubiny. Najbardziej znane to: Edwards Ruby, który ma 167 karatów i można go...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8383

Spis treści
Zamów abonament