Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwładny musi odpracować wolne, jakie otrzymał na udział w uroczystościach wyznaniowych

16 września 2009 | Dobra firma | Piotr Wojciechowski

Bez względu na to, kiedy przypada praca w zamian za święto religijne, zatrudniony niekatolik nie zachowuje prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w takim dniu

– Zatrudniamy w firmie osoby innych wyznań, m.in. prawosławnych, którzy obchodzą np. Wielkanoc później niż pracownicy katoliccy. Z racji katolickich świąt pracownicy prawosławni mają te dni wolne. Czy potem na ich święta także należy im udzielać płatnych dni wolnych, czy może powinni brać na te dni urlop wypoczynkowy? Jak to jest przy świętach różnych religii? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Osoby należące do Kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii. Zezwala na to art. 42 ustawy z 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (DzU z 2005 r. nr 231, poz. 1965 ze zm.). Więcej pisaliśmy o tym w DF z 29 lipca br.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8423

Spis treści
Zamów abonament