Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zlikwidować fabryki nieletnich przestępców

16 września 2009 | Prawo | Tomasz Pietryga

Aż 60 proc. wychowanków poprawczaków zostaje przestępcami, wynika z raportu NIK. To efekty utrzymywania archaicznego systemu – uważają karniści

Wnioski z opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli są druzgocące. Polski system resocjalizacji nieletnich nie spełnia swojej roli. Co gorsza, może sprzyjać produkcji przestępców.

Karniści nie są zdziwieni.

– To efekt wieloletnich zaniedbań państwa. Brakuje nie tylko nowoczesnych programów resocjalizacyjnych, ale nawet wyobraźni – mówi prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego. – W tym samym ośrodku może przebywać 13-latek, który mógł przypadkowo trafić na drogę przestępczą, i 21-letni ukształtowany gangster. Przecież jest oczywiste, jaki może mieć wpływ na to zdemoralizowane, ale ciągle jeszcze dziecko.

Dla kogo poprawczak

– W domach poprawczych wychowankowie trzymani są za długo, zwłaszcza ci wyraźnie zdemoralizowani. Im już trudno pomóc, za to sami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8423

Spis treści
Zamów abonament