Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fatalne rozkojarzenie

16 września 2009 | Styl życia | Krystyna Kuczynski
źródło: Corbis

Dekoncentracja. Czy to choroba cywilizacyjna? Pod wpływem bodźców myśli rozmieniamy na drobne

Cogitus interruptus – myślenie przerywane. Takie żartobliwe pojęcie ukuł Eduard Kaeser, szwajcarski fizyk i filozof, którego zbiór esejów zostanie na jesieni wydany w wydawnictwie Schwabe.

Pojęcie może i żartobliwe, ale amerykańscy naukowcy jednak zajmują się już tym problemem, wyodrębnili nawet „interruption science” i badają od 2004 roku to patologiczne zjawisko, które powoduje ogromne straty finansowe w gospodarce. Tylko w USA szacuje się je na 600 miliardów dolarów. Czy chroniczne rozdrabnianie się/rozkojarzenie to choroba cywilizacyjna?

11 minut pracy

Co właściwie powoduje takie straty? Nasza dekoncentracja. Amerykańska firma konsultingowa Basex przeprowadziła ankietę wśród 1000 pracowników umysłowych różnego szczebla i stwierdziła, że pracujemy w interwałach: 11 minut pracy, nagła przeszkoda: telefon, poczta elektroniczna. Powracamy do przerwanej pracy przez następne 25 minut, wgryzając się w pozostawiony na chwilę temat i załatwiając inne niecierpiące zwłoki sprawy. By znowu zająć się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8423

Spis treści
Zamów abonament