Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepełnosprawnemu trzeba ułatwić rehabilitację

27 maja 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli w firmie pracują osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, to szef powinien pamiętać, że obejmują je szczególne regulacje związane z czasem pracy. Mogą też mieć prawo do dodatkowych dni wolnych

Co do zasady czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Tak wynika z art. 129 § 1 kodeksu pracy. Dotyczy to także osoby niepełnosprawnej. Stanowi o tym art. 15 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14 poz. 92 ze zm.; dalej: ustawa).

Jednak w przypadku osoby niepełnosprawnej o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności czas pracy nie może przekraczać siedmiu godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Potrzebne orzeczenie

Od kiedy obowiązuje taki krótszy wymiar czasu pracy? Od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności. Mówi o tym art. 15 ust. 4 ustawy. Zastosowanie takich norm czasu pracy nie powoduje obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości. Gwarantuje to art. 18 ust. 1 ustawy.

Natomiast godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na normy czasu pracy ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.

Stosowanie skróconej normy czasu pracy wobec pracownika niepełnosprawnego podejmującego zatrudnienie nie może bowiem spowodować obniżenia wynagrodzenia ustalanego według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8633

Spis treści
Zamów abonament