Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chemia jak polskie stocznie

01 czerwca 2010 | Ekonomia | Alfred Bieć
źródło: Rzeczpospolita

Zamiast myśleć, jak poprawić efektywność przedsiębiorstw chemicznych, myśli się, jak je skonsolidować

Sytuacja w części polskiej chemii przypomina tę, jaka kiedyś była w przemyśle stoczniowym. Po okresie ogólnego spowolnienia gospodarczego w Polsce i na świecie pojawia się parcie na konsolidację sektora. Pod koniec 2004 roku Agencja Rozwoju Przemysłu powołała spółkę pod nazwą Korporacja Polskie Stocznie.

Korporacja miała skonsolidować niewydolne finansowo stocznie w Szczecinie i w Trójmieście. Konsolidacja miała zapewnić: stabilność funkcjonowania, lepsze wykorzystanie zaplecza naukowo-badawczego, umożliwić składanie wspólnych zamówień na stal i wyposażenie statków. Takie typowe, dobrze brzmiące wishful thinking, kiedy brakuje odwagi na wyraziste procesy restrukturyzacji efektywnościowej i kiedy związki zawodowe blokują konieczne zmiany. W efekcie tego nieszczęsnego pomysłu przemysł stoczniowy znalazł się na równi pochyłej.

Niewydolne spółki

W trzeciej dekadzie maja 2010 r. odbył się trzeci przetarg na majątek produkcyjny Stoczni Szczecińskiej Nowej, który zapewne doprowadzi do zakończenia produkcji statków w tej stoczni. A cała państwowa branża stoczniowa przestała kontraktować nowe statki. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8637

Spis treści
Zamów abonament