Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stoi Turek pod Kamieńcem

10 czerwca 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Twierdza chocimska wzniesiona na skalistym cyplu nad Dniestrem
źródło: Rzeczpospolita
Twierdza chocimska wzniesiona na skalistym cyplu nad Dniestrem

Wieżę katedry św. św. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim wieńczy pozłacana figura Matki Boskiej wsparta na muzułmańskim półksiężycu.

Niezwykła jest i sama wieża – to liczący 33,5 m wysokości minaret zbudowany przez Turków, którzy władali miastem przez ostatnie ćwierćwiecze XVII wieku. We wnętrzu świątyni zachował się też minbar, kazalnica o ażurowej konstrukcji, z której głosili swe nauki osmańscy imamowie. Pozostawienie minaretu z półksiężycem, jedynego na świecie, który wznosi się przy chrześcijańskim kościele było jednym z warunków zawartego w 1699 r. pokoju karłowickiego, dzięki któremu Rzeczpospolita odzyskała najpotężniejszą kresową twierdzę z tureckich rąk.

„Pod Kamieńcem, pod Podolskim /Stoi Turek ze swym wojskiem/Stoi, stoi, nie wojuje/więcej wojska potrzebuje” – śpiewano niegdyś na Kresach. Tysiącletni gród ruski, z XIV-wiecznym zamkiem – nieustannie rozbudowywanym i umacnianym od czasu włączenia w 1430 r. Podola do Korony – i potężnymi fortyfikacjami miejskimi nazywano miastem przedmurzem chrześcijaństwa. Warownia przypomina samotny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8644

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament