Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaoszczędzić na opłacie dystrybucyjnej i za zarządzanie

10 czerwca 2010 | Moje Pieniądze | Piotr Ceregra

Bardzo łatwo jest kupić jednostki z niższą prowizją niż zapisana w podstawowym cenniku. Ale na obniżkę opłaty za zarządzanie mogą liczyć tylko najbogatsi klienci

Fundusze inwestycyjne zostały pomyślane jako produkt dla masowego odbiorcy. By z nich korzystać, nie potrzeba ani specjalistycznej wiedzy, ani znacznych oszczędności. Klient musi tylko określić przewidywany czas, po jakim będzie chciał wypłacić oszczędności. Resztą, a więc przede wszystkim doborem konkretnych instrumentów do portfela, zajmują się już fachowcy. Oczywiście nie za darmo.

Za co trzeba będzie zapłacić

Wszystko, co uda się zarobić funduszowi inwestycyjnemu, powiększa jego aktywa, tym samym przyczyniając się do wzrostu wartości inwestycji uczestnika. Inwestor zarabia na tym wzroście, jednak musi też pamiętać o kosztach. Fundusze inwestycyjne pobierają dwa rodzaje opłat. Pierwszy to opłaty dystrybucyjne (manipulacyjne), pobierane najczęściej w momencie zakupu jednostek. Niekiedy TFI wstrzymują się z ich pobraniem do momentu umorzenia jednostek.

Możliwy jest też model łączący te dwa rozwiązania, a więc naliczanie opłaty w dwóch transzach – przy wpłacaniu i przy wycofywaniu pieniędzy z funduszu. Wysokość opłaty dystrybucyjnej zależy przede wszystkim od rodzaju funduszu. Te inwestujące bezpiecznie, a więc w bony skarbowe i obligacje, naliczają niższe opłaty dystrybucyjne niż fundusze mieszane i akcyjne.

Drugą opłatą, jaką inwestor ponosi na rzecz TFI, jest wynagrodzenie za zarządzanie. Ta opłata jest pobierana w inny sposób – codziennie wartość aktywów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8644

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament