Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są korzyści podatkowe, ale niewystarczające

10 czerwca 2010 | Dobra firma | Dariusz Stolarek

Świadczenia wynikające z umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym miały być podatkowo neutralne. Czy przepisy wprowadzające preferencje podatkowe dla takich projektów rzeczywiście zapewniają tę neutralność?

Na podstawie ustawy z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (dalej ustawa o PPP) przedmiotem PPP jest wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta na podziale zadań i ryzyka między podmiotem publicznym i partnerem prywatnym. Jednym z istotnych elementów kosztotwórczych wpływających na opłacalność przedsięwzięcia są ciężary podatkowe.

We fragmencie uzasadnienia do projektu ustawy o PPP wskazano, że celem ustawodawcy było zapewnienie neutralności podatkowej świadczeń, które wynikają z umowy o PPP zawieranej między partnerem prywatnym i podmiotem publicznym.

Warto zatem sprawdzić, czy przepisy wprowadzające preferencje podatkowe rzeczywiście zapewniają neutralność podatkową świadczeń wynikających z umowy o PPP. Ponieważ projekty PPP prowadzone są głównie przez spółki kapitałowe, skupimy się na regulacjach ustawy o CIT.

Inwestycja przez spółkę celową

Gdy inwestycja jest realizowana przez spółkę celową, przepisy wskazują, że w razie objęcia przez podmiot publiczny udziałów w niej w zamian za wkład w postaci środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do przychodów tego podmiotu nie zalicza się wartości nominalnej udziałów w spółce celowej (art. 12 ust. 4 pkt 19 ustawy o CIT).

Ponadto, na mocy art. 15 ust. 1k pkt 1a ustawy o CIT, w razie sprzedaży przez strony PPP...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8644

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament