Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra przyszłość gazu z łupków

15 czerwca 2010 | Ekonomia | Agnieszka Łakoma
Na bilans energetyczny kraju gaz z łupków może wpłynąć dopiero ok. 2020 r. Do tego czasu Rosja będzie głównym dostawcą.
źródło: Fotorzepa
Na bilans energetyczny kraju gaz z łupków może wpłynąć dopiero ok. 2020 r. Do tego czasu Rosja będzie głównym dostawcą.

Eksperci są zgodni co do tego, że w Polsce są zasoby gazu w łupkach skalnych. Obawiają się jednak problemów z ich eksploatacją

Gaz z łupków, choć ściągnął na poszukiwania do Polski firmy ze światowej czołówki, to wciąż budzi wątpliwości. Naukowcy zaznaczają, że nie ma pewności, iż uczyni z naszego kraju gazową potęgę. – Ale nawet gdyby się okazało, że mamy choćby 150 mld m sześc. gazu z przewidywanych 3 bln metrów i możemy je wydobyć, to znacznie pomogłoby Polsce. Byłyby pieniądze nawet na sfinansowanie utrzymującego się przez lata deficytu budżetowego – mówi anonimowo jeden z ekspertów.

Specjaliści traktują ostrożnie amerykańskie prognozy dotyczące wielkości złóż gazu z łupków. Radzą, by poczekać trzy – cztery lata, aż zostaną wykonane kolejne odwierty i badania. Profesor Stanisław Nagy z Akademii Górniczo-Hutniczej zapowiada, że trzeba wykonać od kilku do kilkunastu otworów i kosztowne szczelinowanie.

– Przepływ gazu ze złoża łupków ma inny charakter niż w złożach konwencjonalnych – głównie ze względu na bardzo niską przepuszczalność skały, a do szczelinowania potrzebne są bardzo znaczące ilości wody, 1,5 – 2 tys. m sześc. na jeden otwór – dodaje. Właśnie problemy z wodą mogą utrudnić prace w naszym kraju. Wodę można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8648

Spis treści
Zamów abonament