Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Widziałem piękną dolinę przy Kownie

15 lipca 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Kościół w Pożajściu
źródło: EAST NEWS
Kościół w Pożajściu

Na wielkim polodowcowym głazie na zboczu jaru potoku Girstupis w miejskim parku Ažuolynas w Kownie można odczytać wyraźne mimo upływu dwu niemal wieków inicjały A.M.

Wyrył je podczas jednego z licznych spacerów do swego ulubionego wąwozu Adam Mickiewicz, który w latach 1819 – 1823 był nauczycielem w miejscowym gimnazjum. Dziś na kamieniu obok autografu wieszcza znajduje się także fragment „Grażyny” w litewskim tłumaczeniu: „Widziałem piękną dolinę przy Kownie, / kędy rusałek dłoń wiosną i latem / ściele murawę, kraśnym dzierzga kwiatem / Jest to dolina najpiękniejsza w świecie”.

W Kownie – trzeźwym kupieckim mieście w pobliżu pruskiej granicy, od średniowiecza związanym z Hanzą – od niepamiętnych czasów proza dziwnie splatała się z poezją. Jedna z najstarszych, oprócz kościołów, miejscowych budowli, Dom Peruna – XV-wieczna kamienica przy uliczce łączącej targ z przystanią – służyła przed wiekami jako kupiecki kantor i spichlerz. Ale szczyt jej fasady z fantastycznymi sterczynami i łukami, zbudowany z 16 aż rodzajów rudych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8674

Spis treści
Zamów abonament