Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Artystyczna pasja złodziei

16 lipca 2010 | Kraj | Grażyna Zawadka Łukasz Zalesiński
W 2006 r. w Komendzie Głównej Policji powołano krajowy zespół do walki z przestępczością przeciwko dziedzictwu narodowemu.  Na zdjęciu przekazanie rektorowi ASP odzyskanych przez policję grafik Borisa Zutowskiego skradzionych podczas wystawy w 2008 r.
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
W 2006 r. w Komendzie Głównej Policji powołano krajowy zespół do walki z przestępczością przeciwko dziedzictwu narodowemu. Na zdjęciu przekazanie rektorowi ASP odzyskanych przez policję grafik Borisa Zutowskiego skradzionych podczas wystawy w 2008 r.
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2008 r. popełniono 847 przestępstw przeciwko dobrom kultury  i zabytkom, w 2009 r. – 872.
źródło: Rzeczpospolita
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2008 r. popełniono 847 przestępstw przeciwko dobrom kultury i zabytkom, w 2009 r. – 872.

W 2008 r. domy prywatne okradano z dzieł sztuki 122 razy, rok później – 227. W tym roku może paść smutny rekord

Poznań, 2000 r. 41-letni Robert Z. w biały dzień w muzeum wycina z ram wartą 8 milionów dolarów „Plażę w Pourville”, jedyny obraz Claude’a Moneta w polskich zbiorach muzealnych. Z. przez blisko dziesięć lat przechowuje go w domu, bo – jak mówi – kocha impresjonistów. Wpada przez przypadek.

Warszawa, 2008 r. Nieznani sprawcy wynoszą z Domu Aukcyjnego Desa dwa obrazy – Jacka Malczewskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ich wartość oszacowano na pół miliona złotych. Płócien do dziś nie znaleziono.

Oświęcim, 2009 r. Grupa mężczyzn pod osłoną nocy w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz odpiłowuje tablicę z napisem,, Arbeit macht frei”. Policja odzyskuje napis kilkadziesiąt godzin później. Szybko okazuje się, że złodzieje działali na zlecenie obywatela Szwecji.

To chyba najbardziej spektakularne w Polsce kradzieże dóbr kultury. I choć rozpalają wyobraźnię, stanowią tylko maleńki wycinek ogromnego procederu.

Nie wiedzą, co rabują

– Wbrew powszechnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8675

Spis treści
Zamów abonament