Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec dyktatu sieci handlowych?

03 sierpnia 2010 | Ekonomia | Piotr Mazurkiewicz Beata Drewnowska
W Polsce sieci nadal nie mają dominującej pozycji na rynku.  Od dłuższego czasu uważane są jednak za zagrożenie,  m.in. dla małych sklepów i producentów.
źródło: Rzeczpospolita
W Polsce sieci nadal nie mają dominującej pozycji na rynku. Od dłuższego czasu uważane są jednak za zagrożenie, m.in. dla małych sklepów i producentów.

Producenci żywności pracują nad wytycznymi do ustawy regulującej relacje z sieciami. Ma ona m.in. określić zasady pobierania dodatkowych opłat przez sklepy. Swój projekt szykuje także resort gospodarki

Jak dowiedziała się „Rz” w ubiegłym tygodniu Marek Sawicki, minister rolnictwa, zaproponował przedstawicielom działającej przy jego resorcie Rady Gospodarki Żywnościowej przygotowanie wytycznych do ustawy regulującej współpracę dostawców i sieci handlowych. – Zamierzamy przedstawić je do końca sierpnia 2010 r. – mówi Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, jednej z organizacji branżowych zrzeszonych w RGŻ.

Branża spożywcza opowiadała się za ustawowym uregulowaniem współpracy z sieciami, zanim pojawił się pomysł stworzenia kodeksu dobrych praktyk handlowych. Dokument został opublikowany w maju tego roku. Zapisy w nim zawarte, w przeciwieństwie do ustawy, musiałyby być przyjmowane przez firmy dobrowolnie. Do Ministerstwa Gospodarki, gdzie powstał dokument, wpłynęło tak wiele krytycznych uwag, że nadal nie wiadomo, jaki będzie jego ostateczny kształt.

Polskie firmy spożywcze zamierzają oprzeć się na obowiązującej już ustawie węgierskiej. – Nie ma w niej bowiem zapisów, które dyskryminowałyby sieci lub dostawców – podkreśla Andrzej Gantner.

Pomysły, które niedługo trafią do Ministerstwa Rolnictwa, idą w kierunku, którym zainteresowany jest także resort gospodarki. Jak już informowała „Rz”, także w nim szykowany jest projekt ustawy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8690

Spis treści
Zamów abonament