Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim zwolnisz, musisz mieć 100 proc. pewności, że podwładny porzucił posadę

09 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Iwona Jackowska
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli porzucenie pracy narazi firmę na straty, może ona dochodzić odszkodowania od pracownika. Zależność powstania szkody od jego odejścia trzeba jednak udowodnić

Porzucenie pracy można uznać za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. W takiej sytuacji można po prostu pracownika zwolnić w trybie natychmiastowym.

Wyróżnienie z opóźnieniem

Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

Obowiązkiem pracownika jest uprzedzić o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności, jeżeli o tym z góry wiadomo lub można to przewidzieć. W innych przypadkach o przyczynie nieobecności i jej trwaniu pracownik musi powiadomić najpóźniej w drugim dniu nieobecności.

Jeżeli wewnątrzzakładowe przepisy (regulamin pracy) nie określają sposobu tego zawiadomienia, pracownik powinien to zrobić osobiście lub przez inną osobę telefonicznie albo za pośrednictwem innego środka łączności lub drogą pocztową. Za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.

Jeżeli ani pracownik, ani ktokolwiek inny nie mają możliwości powiadomić pracodawcy o przyczynie nieobecności w ciągu dwóch dni, niedotrzymanie terminu może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami (obłożna choroba pracownika połączona z brakiem lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8695

Spis treści
Zamów abonament