Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ufundowałeś pracownikowi strój służbowy, sprawdź, czy musisz pobrać zaliczkę na podatek

16 sierpnia 2010 | Dobra firma | Tomasz Tylus Mikołaj Przywara
źródło: Rzeczpospolita

Wielu pracodawców wymaga od pracowników odpowiedniej prezencji i ma ściśle określone wymogi co do stroju, jaki powinni nosić w pracy. Niekiedy ubiór służbowy jest wręcz konieczny ze względu na charakter wykonywanej pracy. Dlatego przypadki gdy firma funduje pracownikom odzież służbową, nie należą do rzadkości. Czy uzyskują oni w związku z tym przychód z nieodpłatnych świadczeń?

Po uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 r. w sprawie abonamentów medycznych (II FPS 1/10) wielu pracodawcom na dźwięk słów „nieodpłatny przychód pracownika” włos jeży się na głowie. Skala problemów, które wiążą się z koniecznością korekty zarówno wysokości podatku, jak i składek na ubezpieczenia społeczne, jest ogromna.

Biorąc pod uwagę, że coraz więcej pracowników otrzymuje od swoich pracodawców różnego rodzaju „darmowe” przysporzenia, wiedza o tym, które należy opodatkować, a których nie, jest niezwykle cenna.

Jedną z najczęściej przekazywanych przez pracodawcę nieodpłatnie rzeczy jest z pewnością odzież służbowa. Czy podlega ona opodatkowaniu? Kiedy wręczany ubiór spełnia przesłanki uznania go za „służbowy”? Czy wreszcie uznanie przekazywanej odzieży za „służbową” jest już wystarczające, aby nie rozpoznawać przychodu u pracownika?

Analiza rozstrzygnięć organów podatkowych i sądów administracyjnych pomaga odpowiedzieć na te pytania, a tym samym pozwala na określenie kryteriów, jakie muszą być spełnione, aby przekazywany ubiór służbowy nie był opodatkowanym przychodem ze stosunku pracy.

To też może być przychód z pracy

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8701

Spis treści
Zamów abonament