Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziennikarze sami ocenią swoją pracę

16 sierpnia 2010 | Kraj | Katarzyna Borowska
W TVP powinna obowiązywać klauzula sumienia, czyli zapis, że nie można dziennikarza zwolnić za to, iż nie wypełnia polecenia zwierzchnika  w sprawie wymowy jakiegoś materiału  – mówi Jan Dworak
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
W TVP powinna obowiązywać klauzula sumienia, czyli zapis, że nie można dziennikarza zwolnić za to, iż nie wypełnia polecenia zwierzchnika w sprawie wymowy jakiegoś materiału – mówi Jan Dworak

W Krajowej Radzie nie jesteśmy politykami, ale urzędnikami – twierdzi nowy szef KRRiT jan dworak

Rz: Nie czuje pan, że ma pan za dużo władzy? Twórcy krytykowali, że zgodnie z nową ustawą wskazywani przez polityków członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będą mieli wpływ na ramówki.

Jan Dworak, przewodniczący KRRiT: Nie mam poczucia, że mam za dużo władzy. Mam duże zrozumienie dla tego, w jakich warunkach prawnych i ekonomicznych pracują radio i telewizja, czego potrzebują i jeśli ustawodawca zapisał taki obowiązek, to będziemy to robili z jak najlepszą wiarą, żeby mediom nie szkodzić, ale pomagać. Zawsze mając jednak w centrum uwagi interes publiczny, interes widza.

TVP nie wyjaśniała świata, tylko działała na polityczne zamówienie

Bez przechyłu politycznego?

Będę zabiegał, by takiego przechyłu nie było.

Mimo że w KRRiT nie ma przedstawiciela jednej partii?

Nie chcę już do tego wracać. Mówiłem, że rozmawiałem o tym, by był w radzie przedstawiciel PiS. To się nie udało. Teraz ważne jest, jak będziemy pracować. Nie łudzę się, że znajdę zrozumienie u wszystkich polityków. Już byłem atakowany przez PiS za to, że jestem reprezentantem PO, bo należałem do tej partii sześć lat temu.

Niektórzy w PO też nie są do pana nastawieni entuzjastycznie. Mówią, że będzie pan reprezentował w KRRiT interesy twórców.

Ależ ja mam taki obowiązek wpisany w ustawę:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8701

Spis treści
Zamów abonament