Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cofnięcie pisma nie wiąże pracownika

02 września 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik
źródło: Rzeczpospolita

Pracodawca nie ma możliwości swobodnego wycofania się z wypowiedzenia wręczonego podwładnemu i przyjęcia, że nic się nie stało

Zdarza się, że pracodawca po złożeniu pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę dochodzi do wniosku, że było ono wadliwe albo też nieuzasadnione i decyduje się na jego cofnięcie. Nie ma problemu, jeśli pracownik wyrazi zgodę na takie postępowanie pracodawcy. Jeżeli jednak nie zgodzi się na cofnięcie wypowiedzenia, to będzie ono w pełni skuteczne.

Nie ma swobody

Złożenie przez firmę pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest traktowane jako oświadczenie woli, do którego mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Zasadniczo pracodawca nie ma możliwość swobodnej zmiany zdania i odwołania swojego wcześniejszego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.

A to dlatego, że odwołanie oświadczenia woli, które zostało złożone pracownikowi, może być skuteczne tylko wówczas, gdy doszło do niego jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 k.c.).

Zmiana stanowiska przez pracodawcę, który wpierw zdecydował się na rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, a następnie uznał, że jest to dla niego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8716

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament