Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki indeks, taki skład portfela inwestycyjnego

02 września 2010 | Moje Pieniądze | Piotr Ceregra
Duże czy średnie firmy
źródło: Rzeczpospolita
Duże czy średnie firmy
Zysk powiązany z zachowaniem giełdy
źródło: Rzeczpospolita
Zysk powiązany z zachowaniem giełdy

Od wczoraj klienci elektronicznych platform transakcyjnych mBanku i MultiBanku mogą kupować jednostki funduszu Ipopema m-Indeks FIO, powiązanego z indeksem średnich spółek mWIG40. To jedyny otwarty fundusz inwestycyjny tego rodzaju

Fundusze akcyjne z reguły stawiają na aktywne zarządzanie portfelem. Chociaż ich benchmarkiem (punktem odniesienia, z którym porównuje się wypracowane wyniki) jest jeden z indeksów giełdowych, zarządzający, budując portfel, nie odtwarzają w nim składu indeksu, tylko szukają spółek, które będą się zachowywały lepiej niż cały rynek. Skutki tych działań bywają różne, a wiele funduszy wypada gorzej niż ich wzorcowy indeks.

Zupełnie inaczej działają fundusze indeksowe. Zarządzający, kupując akcje do portfela, nawet nie próbują oceniać ich wartości. Stosują zupełnie inne kryterium; portfel ma jak najlepiej odwzorowywać skład wybranego indeksu. Zarządzanie takim funduszem nie wymaga więc fachowej wiedzy ani korzystania z kosztownych analiz.

To może rodzić pytanie, czy za mechaniczne dobieranie papierów do portfela warto w ogóle płacić. Odpowiedź jest twierdząca, bo dla indywidualnego inwestora zbudowanie prywatnego portfela indeksowego byłoby trudne.

Własny portfel indeksowy tylko dla zamożnych

Osoba, która nie chce wyszukiwać spółek zachowujących się lepiej niż indeks, tylko korzystać na wzroście całego rynku, musiałaby zainwestować znaczną sumę, by choć w przybliżeniu odtworzyć skład indeksu we własnym portfelu inwestycyjnym. To efekt wysokich cen niektórych papierów.

Na przykład za jedną akcję BRE...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8716

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament