Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybory 2010 Grek mieszkający w Polsce też zostanie radnym w gminie

14 września 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Nie ma natomiast szans, aby zostać wójtem. Ustawodawca bowiem wyraźnie ograniczył możliwość kandydowania na to stanowisko wyłącznie do obywateli naszego kraju

Oczywiście wyjątkiem będzie sytuacja, w której kandydujący na wójta obywatel Grecji czy innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej będzie jednocześnie posiadał obywatelstwo polskie. Podwójne obywatelstwo nie zamyka bowiem drogi do piastowania stanowiska organu wykonawczego w gminie.

Obywatelstwo UE

Aby kandydować na radnego, trzeba mieć ukończone 18 lat. Wiek ten należy osiągnąć najpóźniej w dniu, w którym odbywają się wybory (dzień głosowania). Trzeba również być stałym mieszkańcem gminy (powiatu, województwa), w której się kandyduje. Nie jest natomiast bezwzględnie wymagane posiadanie polskiego obywatelstwa.

Jak bowiem wynika z treści art. 7 ust. 1 ordynacji wyborczej do rad gmin prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) przysługuje osobie mającej prawo wybierania do danej rady. Oczywiście w pierwszej kolejności przysługuje ono obywatelom polskim, którzy ukończyli lat 18 i stale mieszkają na terenie działalności danej rady. Ale nie tylko.

Ustawodawca przyznał bowiem czynne prawa wyborcze także obywatelom Unii Europejskiej niebędącym obywatelami polskimi, którzy osiągnęli wymagany wiek (18 lat) i stale zamieszkują na terenie danej gminy.

W konsekwencji nieposiadający polskiego obywatelstwa obywatel innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, który stale mieszka na terenie gminy np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8726

Spis treści
Zamów abonament