Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwiązanie umowy bez uszczerbku

14 września 2010 | Prawo | Izabela Lewandowska

Rozliczenia po zerwaniu kontraktu z winy leasingobiorcy mają wyrównać tylko stratę firmy leasingowej

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 9 września 2010 r. SN podtrzymał w nim stanowisko zajęte w tej kwestii w wyroku z 14 lipca 2010 r. (sygn. V CSK 4/10), o którym pisaliśmy w „Rz” („Korzyści z nowego leasingu do potrącenia”, „Dobra Firma” z 27 lipca, dF2).

Zarzewie konfliktów

To bardzo ważne wyroki dla praktyki leasingu w Polsce. Wypowiadanie umów leasingu bowiem, zwłaszcza z powodu zalegania z zapłatą rat leasingowych przez korzystających (leasingobiorców) nie należą do

rzadkości, a związane z tym rozliczenia są często zarzewiem konfliktów między rozstającymi się kontrahentami. Zasady tych rozliczeń normuje art. 70915 kodeksu cywilnego.

Początek sprawie, której dotyczy wyrok SN z 9 września, dała umowa leasingu zawarta między Kredyt Lease SA a przedsiębiorcą Wacławem N. Przedmiotem leasingu była linia do produkcji folii o wartości 3,6 mln zł. Czas leasingu został w niej ustalony na 60 miesięcy. Tytułem zabezpieczenia należności Wacław N. wystawił weksel własny in...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8726

Spis treści
Zamów abonament