Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Laicyzacyjne przyspieszenie

30 września 2010 | Publicystyka, Opinie | Bogumił Łoziński
autor zdjęcia: Paweł Kula
źródło: PAP

Polski Kościół jest łatwym celem laicyzacyjnej ofensywy. Nie ma koncepcji, o co powinien zabiegać, nie wyznacza priorytetów, często reaguje na problemy zbyt późno – pisze publicysta

Konflikt wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu ujawnił silne tendencje laicyzacyjne w Polsce. SLD prowadzi antykościelną ofensywę, poseł PO Janusz Palikot tworzy ruch pragnący wprowadzić rozwiązania światopoglądowe sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Nowością w Polsce są publiczne wystąpienia niezwiązane ściśle z polityką – takie jak manifestacja przeciwników krzyża, którzy w imię laickości państwa zbezcześcili krzyż i fizycznie nękali jego obrońców.

Mamy też prawdziwy wysyp publikacji w lewicowo-liberalnych mediach, od „Gazety Wyborczej” poprzez „Politykę” i „Wprost” do „Newsweeka”, w których Kościół jest przedstawiany jako zagrożenie dla demokracji, a religii odbiera się prawo do obecności w życiu publicznym.

Wiara żywa

Wszystko wskazuje więc na to, że obecnie mamy do czynienia z gwałtownym przyspieszeniem laicyzacyjnym. Czy Kościół w Polsce jest na to przygotowany?

Wbrew obrazowi rysowanemu w mediach wiara w Polsce wciąż jest żywa. Polacy są narodem religijnym, a rytm naszej egzystencji wciąż wyznaczają chrzest, Pierwsza Komunia św. czy sakrament małżeństwa. Na tak atakowaną religię w szkole uczęszcza ponad 95 procent uczniów, co z pewnością nie jest objawem kryzysu religijności.

Oczywiście, można krytykować jakość naszej wiary, na pewno niewystarczające stosowanie wskazań Ewangelii w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8740

Spis treści
Zamów abonament