Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy potrąceniach są limity

26 października 2010 | Prawo i praktyka | Patrycja Zawirska

Trzy piąte pensji to maksymalny poziom alimentów, jakie szef odda komornikowi. Nawet jeśli podwładny zarabia tylko 1317 zł miesięcznie. W tym wypadku nie ma bowiem kwoty wolnej

Za wykonaną pracę pracownikowi należy się wynagrodzenie. Jego podstawowym celem jest zapewnienie zatrudnionemu utrzymania się na godnym poziomie.

Przede wszystkim z tego względu przepisy prawa chronią pensję w wyjątkowy sposób. Nie można zrzec się wynagrodzenia ani przenieść do niego prawa na inną osobę. Restrykcjom podlega również możliwość dokonywania potrąceń z poborów.

Alimenty bez akceptacji

Należności, o które można uszczuplić pensję bez zgody pracownika, zostały wymienione w art. 87 k.p. W pierwszej kolejności należą do nich sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Wyróżnienie akurat tych należności ma na celu zabezpieczenie potrzeb osób, na których utrzymanie zobowiązany jest łożyć zatrudniony.

Potrącić można również wszelkie inne sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych. Dotyczy to w szczególności kwot prawomocnie zasądzonych, poddania się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8762

Spis treści
Zamów abonament