Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W ciągu pół godziny pieniądze trafią na rachunek w innym kraju UE

26 października 2010 | Prawo i praktyka | Piotr Ceregra

Dzięki systemowi TARGET2, do którego stopniowo przystępują kolejne banki, przelewy w euro – krajowe i zagraniczne – mogą być realizowane znacznie szybciej niż dotąd. Dla klientów jest to jednak dość drogie rozwiązanie

Zdecydowana większość krajowych przelewów w złotych jest realizowana za pośrednictwem systemu Elixir. Zlecenia wysyłane przez banki są tam wymieniane podczas czterech sesji każdego dnia roboczego (w czwartej – tylko wybrane płatności).

Kolejne narzędzie do rozliczeń to system Sorbnet, w którym przelewy wykonuje się niemal natychmiastowo. Jednak koszt tej usługi jest dla klientów wielokrotnie wyższy. Po to rozwiązanie sięgają więc firmy, które przesyłają kontrahentom wysokie kwoty i zależy im na błyskawicznym zaksięgowaniu przelewu.

Dowolna waluta, koszty trudne do oszacowania

Narzędzi pozwalających wykonać międzybankowy przelew walutowy jest więcej. Podstawowym produktem oferowanym przez wszystkie banki są przelewy SWIFT. To bardzo uniwersalne rozwiązanie opiera się na dwustronnych powiązaniach między instytucjami (tzw. system banków korespondentów).

W prostym przypadku przelew w dolarach z banku polskiego do amerykańskiego może się odbywać np. za pośrednictwem innego banku amerykańskiego, z którym współpracuje instytucja prowadząca rachunek nadawcy. Jednak łańcuszek bywa zdecydowanie dłuższy.

Korzystając z systemu SWIFT, można przesłać dowolną walutę, pod warunkiem że przelewy w niej są obsługiwane przez bank nadawcy i odbiorcy. Jeśli tylko jest takie uzasadnienie biznesowe, nie ma formalnych przeszkód, by banki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8762

Spis treści
Zamów abonament