Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadł mur -- niech żyją mury

09 listopada 1993 | Świat | WP

Niemcy -- jeden kraj, dwa społeczeństwa

Upadł mur -- niech żyją mury

Teraz będzie zrastać się to, co do siebie należy -- powiedział po upadku muru Willy Brandt. Dwa lata później niemiecką prasę obiegł rysunek dwóch nadętych postaci, które trzymały się za ręce, ale miały zamurowane serca. Podpis brzmiał: mur upadł, niech żyją mury.

Brandt miał rację -- Niemcy zrastają się. Od 9 listopada 1989 r. minęłacała epoka. Kraj jest zjednoczony. Niemiecki wschód przejął zachodnie struktury polityczne i administracyjne, system gospodarczy, walutowy, prawny i socjalny został włączony w mechanizmy wspólnorynkowe. Szybko poprawia się wschodnioniemiecka infrastruktura, Drezno ma najnowocześniejsze centrale telefoniczne na świecie, wschodnie płace sięgają 80 proc. zachodnich. Berlin przygotowuje siedziby dla władz federalnych.

Ale społeczeństwa z obu stron Łaby są nadal sobie obce.

Nadmiar powietrza

Dla mieszkańców byłej NRD zjednoczenie było szokiem psychologicznym. Z dnia na dzień znaleźli się w innym świecie. Na "zwykłe" różnice między Wschodem i Zachodem nałożyły się tu następstwa "socjalizmu w barwach NRD" i historii tej części Niemiec.

Niemiecki wschód jest przesiąknięty tradycją pruską. W kolejnych epokach i systemach wychowywano tu "poddanych", władza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 111

Spis treści
Zamów abonament