ISO 9000
ISO 9000
Normy ISO 9000 stały się modne w Polsce i nie będzie to moda przemijająca, przynajmniej nie szybko. Wspierają je bowiem nie tylko konsekwencje wdrażania technicznej legislacji EWG (jedenaście jak do tej pory technicznych dyrektyw tzw. New Aproach Komisji EWG) , ale również, a może przede wszystkim, samonapędzające mechanizmy zawarte w tych normach.
Myślę tu o warunkach współpracy producenta/ dostawcy (te nazwy używane są wymiennie) z poddostawcami wyrobów i/ lub usług. W warunkach tych jest zawarta odpowiedzialność producenta/ dostawcy za całość wyrobu/ usługi, a więc i za jakość i wiarygodność swoich poddostawców. Stąd już bardzo blisko do wymagania przestrzegania przez nich w zarządzaniu norm ISO 9000.
Do tych uwarunkowań dochodzą jeszcze częste przepisy organów państwowych o zapraszaniu do przetargów i zawieraniu umów państwowych wyłącznie z organizacjami posiadającymi certyfikat zgodności swojego systemu zarządzania do zapewnienia jakości (dla uproszczenia nazywanego systemem jakości, systemem zapewnienia jakości albo jak w normie, systemem zarządzania jakością -- Quality mngt. system) z wymaganiami norm z rodziny ISO 9000/ EN 29000.
Po wdrożeniu systemu ZJ zgodnego z normą ISO 9000
przedsiębiorstwo zyskuje na wiarygodności
na rynku, na podstawie uzyskanego certyfikatu. Jest to zresztą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta