Nowe wyzwania w nowej sytuacji
Nowe wyzwania w nowej sytuacji
Jacek Kurczewski
Sytuacja polityczna Polski jaka jest -- każdy widzi. A jednak tak nie jest, ani nie wiadomo jak jest, ani też nie została ona ukształtowana definitywnie i wyraźnie. Mamy do czynienia z układem bardzo niepewnym, niejasnym i wymagającym oryginalnych interpretacji. Nie spodziewajmy się tego od zawodowych polityków.
Więc jaka jest sytuacja Polski dzisiaj, albo raczej, jakie są w tej sytuacji -- moim zdaniem -- wciąż niejasnej nawet dla tych, którzy są w środku wydarzeń, możliwe kierunki dalszego biegu wydarzeń? A jeśli odpowiemy sobie jakoś na to pytanie, to jakie są możliwości oddziaływania, tak aby pewne niepożądane kierunki zdarzeń uniemożliwić lub przynajmniej zmniejszyć ich prawdopodobieństwo. Jesteśmy już po zatwierdzeniu przez Sejm rządu firmowanego przez dwie partie postkomunistyczne SLD i PSL, a zawierającego w swym składzie przedstawicieli Unii Pracy i Belwederu. Rząd ten ma za sobą solidną większość parlamentarną, głos opozycji jest słaby, bo więcej jej jest w społeczeństwie niż przy ulicy Wiejskiej.
Rzeczywistość polityczna dnia dzisiejszego jest traktowana tak, jakby z niej wynikały tylko dwie możliwości: normalny w demokracjach ruch wahadła nastrojów z prawa w lewo i odwrotnie, tak aby korygować efekty kolejno wymieniających się ekip albo powrót do PRL, to jest państwa mniej lub bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta