Żadnych nowych barier w Europie
Żadnych nowych barier w Europie
Z zastępcą sekretarza stanu USA Stephenem Oxmanem rozmawia Piotr Kościński
Zarówno prezydent Bill Clinton, jak i sekretarz stanu Warren Christopher podkreślali wielokrotnie znaczenie problematyki europejskiej w polityce zagranicznej USA. Na czym -- pana zdaniem -- ma polegać obecność USA w Europie Środkowej i Wschodniej?
Do stosunków z Europą Środkową i Wschodnią Stany Zjednoczone przywiązują dużą wagę. Myślę, że najistotniejsza rzecz, którą możemy zrobić w tym rejonie, to dalsze wspieranie reform politycznych i ekonomicznych. W naszym interesie jest, aby zachodziły tu zmiany w kierunku demokracji i wolnego rynku.
Ważnym elementem przemian w tej części świata winno stać się przeobrażenie sojuszu północnoatlantyckiego. Pragniemy, by nastąpiła zmiana stosunku NATO do krajów Europy Wschodniej. Zimna wojna jest już za nami. NATO musi w dalszym ciągu wypełniać swoje dotychczasowe podstawowe funkcje. Uważamy jednak, że elementem nowej misji NATO powinno być otwarcie na wschód.
Widzimy dwa aspekty tego otwarcia i w ogóle transformacji paktu północnoatlantyckiego zgodnie z propozycją prezydenta Billa Clintona. Po pierwsze, uważamy, że NATO winno formalnie oświadczyć, iż drzwi do paktu są otwarte. Rozszerzanie się NATO powinno następować ewolucyjnie. Sądzimy jednak, iż nie należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta