Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agnelli i sieć władzy we Włoszech

12 listopada 1993 | Raporty | AF

Agnelli i sieć władzy we Włoszech

Z wydania Enciclopedia Italiana z 1929 r. wynika, że w całej włoskiej historii są tylko cztery wzmianki o nazwisku Agnelli, a jest sprawą sporną, czy byli to krewni rodziny dziś je noszącej. Był Frederico Agnelli, słynny XVII-wieczny rytownik i drukarz z Mediolanu; Giuseppe Agnelli, neapolitański teolog jezuicki z tego samego okresu; Lorenzo Agnelli, organista z początków XVII w. i Salvatore Agnelli, drugorzędny kompozytor oper, urodzony w 1817 r. , o którym mówiono: "Bardziej był znany ze swoich naśladownictw Rossiniego i Donizettiego niż z jakichkolwiek oryginalnych prac".

Dziadek Gianni Agnellego, Giovanni Agnelli, oficer kawalerii o surowym, wiktoriańskim sposobie bycia, urodził się w Villar Perosa 13 sierpnia 1866 r. Jak wielu młodych ludzi z piemonckiej klasy średniej przeszedł przeszkolenie wojskowe i wkrótce został porucznikiem kawalerii. Jako oficer kawalerii królewskiej rodziny sabaudzkiej poznał i w 1889 r. ożenił się z Clarą Boselli, siostrą oficera marynarki, urodzoną we Florencji. Przez pewien czas Agnelli stacjonował w Weronie, gdzie życie w dużym stopniu składało się z uroczystości i obowiązków towarzyskich. Giovanni, jak mówiono, miał słabość do ładnych kobiet, którą to cechę miał później z nawiązką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 113

Spis treści
Zamów abonament