Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uszczęśliwianie zaliczkami

21 sierpnia 1996 | Prawo | ZJ

Potyczki z kodeksem pracy

Uszczęśliwianie zaliczkami

Obowiązek wypłacania zaliczek na wynagrodzenie, którego wysokość zależy od ilości wykonanej pracy, wprowadzony 2 czerwca 1996 r. w § 4 art. 85 kodeksu pracy wywołał lawinę pytań i wątpliwości zgłaszanych przez praktyków oraz zakładowe organizacje związkowe.

Szczególnie bulwersowała kategoryczność wypowiedzi przedstawicieli resortu pracy o niewątpliwych karach, które będą nakładane na podstawie ww. artykułu przez inspektorów pracy za niewypłacanie zaliczek.

Długo ważyłem celowość zabierania głosu w tej sprawie, ale wyczekiwanie na pierwsze grzywny wymierzone przez inspektorów pracy stanowiłoby błąd w metodzie, gdyż wątpliwości należy usuwać przed zastosowaniem przepisów, co jest korzystne dla karzącego i ukaranego, a więc dla dobrze pojętego interesu społecznego. Stąd moje votum separatum co do tezy, że każde niewypłacanie zaliczki na wynagrodzenie, o której mowa w § 4 art. 85, jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.

Art. 281 do 283 k. p. określają czyny stanowiące wykroczenia przeciwko prawom pracownika oraz sankcje za ich naruszenie. Po to jednak, by odpowiedzieć na pytanie, co to jest wykroczenie w pojęciu prawa, trzeba sięgnąć do pojęć ogólnych. Taką definicję znajdujemy w art. 1 kodeksu wykroczeń. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 837

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament