Smak Aten
Smak Aten
Gdy w 1828 r. , po przeszło trzech wiekach tureckiej niewoli, Grecja odzyskała niepodległość, Ateny były prowincjonalnym miasteczkiem. Tyle że z Akropolem. Gdyby nie brutalne zabójstwo pierwszego nowożytnego przywódcy, hrabiego Kapodistrisa, stolica najprawdopodobniej pozostałaby w Nafplion lub innym peloponeskim miasteczku.
O Akropolu napisano opasłe tomy. Miejsce -- sacrum. Czym jest dzisiaj, zanurzony w zgiełku czteromilionowej aglomeracji, w spalinach, oblężony przez tysiące turystów?
Największymi, najbardziej realnymi zagrożeniami są trzęsienia ziemi oraz emitowany do atmosfery dwutlenek siarki. Uwierzono w groźbę całkowitego unicestwienia Akropolu. Na wzgórzu przystąpiono do prac renowacyjnych. Postawiono rusztowania. Zamontowano prowizoryczne tory, aby umożliwić bezkolizyjne przewożenie materiałów budowlanych. Wśród archeologów rozgorzały spory co do metod naprawienia zniszczeń. Trwają próby odzyskania partenońskich marmurów wywiezionych -- za przyzwoleniem Turków -- przez brytyjskiego lorda Elgina. Ich powrotu domagała się stanowczo, ciesząca się autorytetem w Europie, minister kultury w rządach PASOK -- nieżyjąca aktorka Melina Mercouri. Na razie można je oglądać w londyńskim muzeum. Akropol jest imponujący zarówno od strony zachodniej, jak i południowej. Najpiękniejszy wydaje się z okien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta