Temperament polskich szefów
Molestowanie seksualne: od pieprznego dowcipu po gwałt
Temperament polskich szefów
Tylko 5 proc. Polaków przyznaje, że zetknęło się w swoim miejscu pracy z przypadkami molestowania seksualnego. Mówi o tym przeszło dwa razy więcej kobiet (7 proc. ) niż mężczyzn (3 proc. ). Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet jest tym zaskoczona. Jest przekonana, że zwłaszcza odsetek kobiet, które nie tylko zetknęły się z nie chcianymi zalotami w środowisku pracy, lecz także były z tego powodu dyskryminowane, musi być znacznie wyższy. W USA zjawisko molestowania seksualnego dotyczy, według różnych szacunków, od 40 do 70 proc. kobiet pracujących.
Tak niski odsetek osób, które mówią, że zetknęły się z przejawami natręctwa seksualnego w miejscu pracy, zdaniem U. Nowakowskiej, bierze się prawdopodobnie stąd, że nie wszyscy pytani rozumieli, co oznacza molestowanie seksualne. Czy np. opowiedzenie pieprznego dowcipu może być odbierane przez słuchaczki jako molestowanie? A wywieszanie kalendarzy z rozebranymi modelkami? W USA zachowanie takie podpada pod molestowanie seksualne. U nas kobietę, która miałaby o to pretensje, potraktowano by jak dziwaczkę.
Już prawie jak w USA
W Stanach Zjednoczonych pierwsze procesy w obronie kobiet molestowanych seksualnie w miejscu pracy miały miejsce w latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta