Kardiochirurgiczne możliwości
Niedługo autotransplantacje serca staną się tak samo rutynowym zabiegiem, jak przeszczepy narządów od dawców
Kardiochirurgiczne możliwości
W przyszłości do przeszczepu serca nie trzeba będzie sięgać po sztuczne serce wykonane z plastiku lub czekać, aż młody człowiek zabije się na motocyklu. Przynajmniej u niektórych pacjentów będzie można wykorzystać swego rodzaju autotransplantację tego narządu. Wprawdzie serce każdy ma tylko jedno, ale do pompowania krwi można zmusić też inne mięśnie, np. pobrane z pleców. Pierwszą tego rodzaju operację na świecie, na razie ukozy, przeprowadził Norbert Guldner, kardiochirurg akademii medycznej w Lubece. Do transplantacji wykorzystał on mięśnie grzbietowe zwierzęcia (latissimus dorsi) , które pobudza do skurczu elektroniczny stymulator.
Agencja DPA nie podaje szczegółów zabiegu. Wiadomo tylko, że dodatkowy organ jedynie wspomaga pracę normalnego serca. Jego zadanie jest zatem podobne do tego, jakie wykonuje sztuczna pompa odciążającą lewą komorę mięśnia sercowego, która najczęściej ulega uszkodzeniu (tego typu aparat skonstruowali m. in. specjaliści ośrodka sztucznych narządów w Zabrzu) . Dodajmy, że eksperymenty na zwierzętach są na tyle zachęcające, że już za 2--3 lata serce z mięśnia grzbietowego prawdopodobnie będzie można wykorzystać także u ludzi.
Rewolucja w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta