Cel – szwedzka ruda




Ruda żelaza – surowiec niezbędny dla produkcji wojennej Trzeciej Rzeszy – była w połowie dostarczana ze złóż w Szwecji. Latem transport odbywał się z portów nad Zatoką Botnicką. Jednak w zimie porty w tym rejonie zamarzały i ruda żelaza transportowana była koleją do niezamarzającego portu w północnonorweskim Narwiku, a stamtąd statkami wzdłuż wybrzeży Norwegii do Niemiec. Statki płynęły bezpiecznie, bo cały czas po norweskich wodach terytorialnych.
Po przystąpieniu Wielkiej Brytanii do wojny pierwszy lord admiralicji Winston Churchill nakazał opracowanie planu „Catherina" – wysłania na Bałtyk sił Royal Navy, aby zablokować szlaki komunikacyjne łączące Szwecję z Rzeszą. 19 września 1939 roku złożył w Izbie Gmin propozycję zaminowania norweskich wód terytorialnych. Przeciwne było Foreign Office. Istniała obawa, że w razie brytyjskiej interwencji neutralna dotąd Norwegia, a także Szwecja mogą stanąć po stronie Niemiec.
W tym samym czasie niemiecki admirał Rolf Carls, dowódca Marine-gruppe-Nord, zwrócił uwagę admirałowi Erichowi Raederowi, dowódcy Kriegsmarine, na konieczność opanowania wybrzeży Norwegii, z których niemieckie lotnictwo bombowe mogłoby atakować bazy Royal Navy w Scapa Flow na Orkadach oraz północno-wschodnim wybrzeżu Anglii. Kilka tygodni później kontradmirał Karl Dönitz w memorandum przekazanym dowódcy Kriegsmarine pisał o możliwościach użycia U-Bootów przeciwko Norwegii. 10 października Raeder przedstawił Hitlerowi raport, wskazując na możliwość wpuszczenia przez Norwegów okrętów Royal Navy do swoich portów. Hitler zainteresował się sprawą, ale zwlekał z decyzją o inwazji na Norwegię przed atakiem na Francję.
Pomimo sprzeciwów premiera Chamberlaina Churchill nie zrezygnował z planu zaminowania terytorialnych wód Norwegii i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta