Żyd, obrońca krzyża
Z Josephem H.H. Weilerem, prawnikiem, rozmawia Piotr Zychowicz
Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu – stosunkiem głosów 15 do 2 – uznała tydzień temu, że obecność krzyży w klasach szkolnych nie ogranicza wolności religijnej uczniów ani prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Tym samym zakończyła się ciągnąca od dziewięciu lat słynna sprawa Soile Lautsi kontra Włochy.
Lautsi to Finka zamężna z Włochem, która domagała się zdjęcia krzyża ze ściany szkoły w Abano Terme koło Padwy, do której chodziło jej dwoje dzieci. Dowodziła, że obecność tego symbolu w klasie to „religijna indoktrynacja". Po tym, gdy włoskie sądy odrzuciły jej skargę, odwołała się do Strasburga. Z drobnej, lokalnej afery sprawa zamieniła się w europejską batalię o krzyż. Wyrok Trybunału będzie miał bowiem poważne skutki.
W 2009 roku Trybunał przyznał rację Latusi, ale po apelacji Włoch – wspartych przez Armenię, Bułgarię, Cypr, Grecję, Litwę, Maltę, Monako, San Marino, Rumunię i Rosję – odwrócił swoją decyzję. Wyrok został uznany za triumf chrześcijaństwa nad forsowanym w Europie laicyzmem.
– Orzeczenie przyczynia się do przywrócenia ufności w Trybunał ze strony dużej części Europejczyków, świadomych decydującej roli wartości chrześcijańskich w ich własnej historii, ale także w budowie europejskiej jedności oraz jej kultury prawa i wolności – powiedział rzecznik Watykanu ks. Federico...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta