Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska kresowa

27 sierpnia 1996 | Kultura | TS

Polska kresowa

Ksawery Pruszyński mawiał, że urodził się na pograniczu ras, kultur i religii. Czyli po prostu na kresach. Nie wiadomo, dlaczego w potocznym rozumieniu tego słowa kresy oznaczają tylko utracone przez nas ziemie wschodnie. Nakreślona przez Stalina granica nie rozdzieliła przecież -- wbrew sloganowi o granicy etnograficznej -- narodów ani też religii i kultur. Kresy zaczynają się z całą pewnością przed obecną wschodnią granicą PRL. I właśnie wąskim pasem wzdłuż tej granicy prowadzi druga część nadzwyczaj ciekawej "Polski egzotycznej" Grzegorza Rąkowskiego, który opisał w niej nasze kresy od Drohiczyna do Medyki.

Nie jest to zwyczajny przewodnik. Sam autor mówi o formie luźnej gawędy, z wieloma dygresjami. Trzeba dodać: także z ciekawymi licznymi i obszernymi cytatami z książek poświęconych opisywanym miejscowościom.

Grzegorz Rąkowski prowadzi czytelnika przez tereny, na których ukształtowało się przed wiekami polsko-ruskie pogranicze etniczne. A wśród ludności polskiej i ruskiej (później nazwanej ukraińską) , znaleźli się Żydzi i Tatarzy, a nawet osadnicy niemieccy z Meklemburgii....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 842

Spis treści
Zamów abonament