Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzyści z holdingów

27 sierpnia 1996 | Ekonomia | TŚ PJ

Raporty skonsolidowane

Korzyści z holdingów

Publikowane w ostatnich tygodniach raporty skonsolidowane spółek publicznych za 1995 r. pokazują, że w większości przypadków różnice między podstawowymi pozycjami bilansu i rachunku zysków w raporcie spółkimatki i raporcie grupy są nieznaczne. Tylko w kilku przypadkach różnice są duże i w większości korzystniejsze.

"Rzeczpospolitej" udało się do tej pory zebrać 44 ostateczne raporty skonsolidowane spółek publicznych.

Ponieśli straty

Po konsolidacji zysk netto grupy, w porównaniu z zyskiem netto spółkimatki, obniżył się w następujących spółkach: Animex, Efekt, Forte, Lech, Mostostal Zabrze, Novita, Prochem, Kredyt Bank, Espebepe, Swarzędz, BWR. W przypadku pierwszych ośmiu spółek zysk netto skonsolidowany był niższy o kilka lub kilkanaście procent od zysku spółki-matki. W przypadku Espebepe, Swarzędza i BWR mamy jednak do czynienia z realną i wysoką stratą netto w raporcie skonsolidowanym.

Generalnie można powiedzieć, że spadek zysku netto w raporcie skonsolidowanym zazwyczaj wynika ze strat spółek zależnych. Swarzędz zaś -- w moim odczuciu -- świadomie ukrywał straty, lokując drogie i nie chciane meble w spółkach zależnych. Podejrzenia takiego procederu przedstawialiśmy kilkakrotnie na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 842

Spis treści
Zamów abonament