Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problemy z ustawą o najmie

27 sierpnia 1996 | Prawo | AG

Pytania czytelników

Problemy z ustawą o najmie

Publikujemy kolejną serię odpowiedzi na pytania i wątpliwości czytelników związane z ustawą o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych z 2 lipca 1994 r. (Dz. U. nr 85, poz. 509)

Lokale zamienne

Zenon H. , Gliwice: Proszę o wyjaśnienie art. 56 § 9 w powiązaniu z § 1 i 2 ustawy. Na kim spoczywa obowiązek zapewnienia lokali zamiennych lokatorom zakładowego budynku wyłączonego z użytkowania, jeżeli najem został nawiązany w drodze przydziału przez zakład pracy, czyli nie na podstawie decyzji administracyjnych.

JObowiązek zapewnienia lokalu zamiennego osobie, która podlega przekwaterowaniu z lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie umowy najmu zawartej z zakładem pracy, ciąży na wynajmującym. Przyczyną przekwaterowania musi być konieczność rozbiórki, remontu lub modernizacji budynku. Obowiązek ten wynika z art. 35 ustawy. Zgodnie z treścią tego przepisu, jeżeli przyczyną wytoczenia powództwa o rozwiązanie najmu jest konieczność przeprowadzenia rozbiórki, remontu albo modernizacji budynku, a do tego niezbędne jest opróżnienie niektórych bądź wszystkich lokali, to wynajmujący jest zobowiązany zapewnić najemcy opłacającemu czynsz regulowany lokal zamienny oraz pokryć koszty przeprowadzki.

Z większego na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 842

Spis treści
Zamów abonament