Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Owoce do słoja

12 września 1996 | Ekonomia | LO

Około 200 tysięcy ton domowych przetworów

Owoce do słoja

Zbiory owoców, szacowane na 2, 5 mln t. , będą w br. wyższe niż ubiegłoroczne, na co ma wpłynąć wyjątkowo duży urodzaj jabłek. Część z nich zostanie wykorzystana do bezpośredniego spożycia, część przetworzona przemysłowo. W 1994 r. zakłady, nie licząc eksportu, wykorzystały 796 tys. t, rok później -- 816 tys. t, w br. wielkości te powinny nieco wzrosnąć. Zdaniem prof. Kazimierza Kubiaka, dyrektora Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ogrodnictwa, w gospodarstwach domowych wekuje się i przetwarza co najmniej 20 proc. przemysłowego przerobu -- w br. powinno to wynieść ok. 150-200 tys. t.

Niezmiennie od lat owoce i warzywa wkładamy do szklanych słoików.

Najwięksi: Jarosław i Gostyń

Największymi producentami słoików są huty szkła w Jarosławiu i Gostyniu; w ub. r. Gostyń sprzedał 370 mln szt. , a w br. chce ich wyprodukować ponad 400 mln szt. Jest też kilka mniejszych hut, jak Witrosilikon w Iłowej, Jedlice, Wymiarki. Od kilku miesięcy, dzięki nowej inwestycji za 14 mln zł i zdolności produkcyjnej 220 tys. słoi na dobę, dołączyła do nich częstochowska huta szkła. Możliwość produkcji słoi, najprawdopodobniej od IV kwartału br. , rozważa dyrekcja huty w Wołominie. Rozwinie ten nowy profil, jak twierdzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 858

Spis treści
Zamów abonament