Prawa ekonomiczne --do poprawki
Nad projektem konstytucji
Prawa ekonomiczne --do poprawki
Wieloletnia nauka ekonomii politycznej socjalizmu nie poszła w las! Echa zbankrutowanej doktryny gospodarczej tego ustroju pobrzmiewają nadal w programach ekonomiczno-politycznych niektórych skrajnie antyliberalnych ugrupowań, w tym zwłaszcza "Solidarności". Dziś nikt wprawdzie nie ośmiela się krytykować otwarcie potrzeby prywatyzacji gospodarki zwanej w przeszłości "uspołecznioną" i dostosowania jej do praw rynku, jednakże konieczność zagwarantowania obywatelom realnych możliwości korzystania z praw i swobód ekonomicznych (gospodarczych) jest już wyraźnie nie dostrzegana, żeby nie powiedzieć -- lekceważona.
Wymownym tego przykładem jest zadziwiająco skromne uregulowanie wspomnianych praw i wolności w projekcie konstytucji przedłożonym 19 czerwca br. Sejmowi Rzeczypospolitej przez Komisję Konstytucyjną Zgromadzenia Narodowego.
Po co w konstytucji
W nowym ustroju Polski prawa i wolności ekonomiczne obywateli są wartościami równie ważnymi jak prawa i swobody polityczne. Trudno wyobrazić sobie pomyślny rozwój gospodarki bez ochrony prywatnej przedsiębiorczości ludzi wyzwolonych z krępujących inicjatywę wolnego człowieka praw realnego socjalizmu. Nie ma w konstytucji demokratycznego państwa ważniejszej materii niż wolność obywatela w sferze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta