Kto się powinien wstydzić
W poszukiwaniu majątku ofiar hitleryzmu
Kto się powinien wstydzić
Dyskusja o złocie zrabowanym przez hitlerowców w krajach okupowanych tylko pośrednio dotyczy Niemców. W relacjach mediów na ten temat odczuwa się coś w rodzaju radości z cudzego nieszczęścia, że to właśnie alianci zawładnęli własnością ofiar holocaustu i nazistowskiej agresji. Mimo to prasa dość długo ograniczała się do suchych relacji o poszukiwaniu złota w Londynie, w Stanach Zjednoczonych i w Szwajcarii.
I właśnie rola banków szwajcarskich wcałej tej sprawie wywołała lawinę publikacji, których autorzy próbują wyjaśnić skomplikowane powiązania i zależności z tamtych, powojennych czasów.
W małym domku w nowojorskiej dzielnicy Rockway Park mieszka Estelle Saphir urodzona w 1929 roku w Warszawie. Starsza pani żyje bardzo skromnie -- relacjonuje tygodnik "Die Zeit" -- czynsz pochłania połowę renty, na życie pozostaje jej 800 dolarów. Pamięta, że w 1941 r. podczas ostatniej rozmowy ojciec powiedział jej, że ulokował pieniądze na kontach bankowych w Londynie, Bazylei i Genewie. Po wojnie Estelle wyruszyła w poszukiwaniu pieniędzy. Zjednego z banków brytyjskich otrzymała czek na 20 000 dolarów. To było wszystko, co udało się jej odzyskać. Z bankami szwajcarskimi nie było o czym rozmawiać, ponieważ zasłaniały się tajemnicą bankową. Od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta