Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kobiecy hamulec czasu

13 września 1996 | Nauka i Technika | KF

Kobiecy hamulec czasu

W centrach kosmetologicznych, bo takie już powstają w Polsce, wzorem krajów zachodnich, gdzie o urodę kobiet dbają najlepsi naukowcy i lekarze, trwa gorączka kolagenowa, zaś o embrioblastach dopiero się u nas mówi.

Embrioblasty pochodzą z embrionów zwierzęcych. Są ekstraktem; wyciągiem z ich komórek płodowych, czyli pierwotnej tkanki zarodkowej, z której potem powstaje zębina. Tę tkankę zarodkową pobiera się od zwierząt rzeźnych. Embrioblasty produkowane przez laboratorium Filorga we Francji pochodzą z zawiązków zębowych płodów bydlęcych. Podobnie jak implanty kolagenowe , produkowane ze skóry i ścięgien młodych cieląt i wstrzykiwane pod skórę w miejsce zmarszczek, embrioblasty opóźniają proces starzenia. Od niedawna stosowane są w Polsce, dlatego też wiedza na ich temat jest skromna, zarówno wśród lekarzy jak i pacjentek.

Gdzie zrodził się tak wyrafinowany pomysł?

Pomysł pochodzi od Szwajcara Paula Niehausa, który w latach 30. naszego stulecia odkrył, że komórki płodowe zwierząt mogą odmłodzić ludzki organizm. Początkowo wstrzykiwano w specjalny sposób przygotowaną zawiesinę świeżych komórek płodów jagnięcych. Powstawały jednak odczyny. Metodę tę ulepszano i w latach 60. powstał pomysł opracowania ekstraktów, a w 1970 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 859

Spis treści
Zamów abonament