Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara za grypę

13 września 1996 | Moja Kariera | EB

Sondaż "Rzeczpospolitej"

Kara za grypę

Co drugi pracownik uważa, że jeśli zachoruje, to nie otrzyma premii albo straci na wynagrodzeniu. Nie obawia się takich konsekwencji 47 proc. zatrudnionych. W Polsce pracownicy stosunkowo często chorują. Jak wynika z danych ZUS, statystyczna osoba zatrudniona na etacie korzysta z około 28 dni zwolnienia lekarskiego w roku.

Pracodawcy nie lubią zwolnień lekarskich z kilku powodów. Przede wszystkim nagły brak pracownika dezorganizuje pracę. Chorego ktoś musi zastąpić, a nie zawsze potrafi sprostać jego obowiązkom tak samo dobrze. Zwolnienia lekarskie często są też wykorzystywane przez ludzi, którzy w ten sposób próbują odciągnąć w czasie przyjęcie zapowiadanego wypowiedzenia.

Za 35 dni zwolnienia lekarskiego w roku pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy (80 proc. wynagrodzenia) , który wypłaca pracodawca. Za pozostałe dni choroby zasiłek wypłaca Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że pracodawcy ponoszą znaczny koszt ewentualnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 859

Spis treści
Zamów abonament